Jak rysować zarost ołówkiem? Krok po kroku.
Przepraszam Was za taką długą nieobecność, niestety ilość obowiązków z początkiem roku mnie trochę przytłoczyła i nie znalazłam czasu, żeby coś na moim blogu pisać, ale już nadrabiam i mam nadzieję, że teraz posty będą się pojawiać z większą częstotliwością.😊

Pewnie nie jeden z Was miał lub ma problem z rysowaniem męskiego zarostu - te małe włoski, które układają się w różne strony mogą doprowadzić do obłędu. 😅 W tym poście chciałabym pokazać Wam jak można poradzić sobie z rysowaniem krótszego zarostu ołówkiem. Wkrótce pojawi się również tutorial, w którym poświęcę więcej uwagi rysowaniu dłuższej brodzie.😉
Rysunek powstał na podstawie zdjęcia Daniel di Tomasso https://www.instagram.com/daniel_ditomasso/ link do zdjęcia:https://tiny.pl/trnhz

1. Podczas robieniu szkicu warto zaznaczyć sobie obszar, w którym znajduje się zarost i wąsy, pamiętajcie że jest to ogólny zarys i na pewno jakieś pojedyncze włoski z pewnością będą wychodzić poza ten zarys.


2. Przy tworzeniu zarostu warto zwrócić uwagę na to, aby nie był on "przylizany", czyli wszystkie włoski nie mogą się układać idealnie w jedną stronę, najczęściej są one nieregularne, lekko poszarpane, niby idą w jednym kierunku, ale nie wszystkie, no i przede wszystkim nie są idealnie równe. Jak możecie zauważyć poniżej na moim rysunku, włoskie biegną w dół i  w lewo, ale nie są idealne, tworzą mieszankę króciutkich linii, ponadto oprócz wycieniowania zarostu warto pamiętać, że pod spodem znajduje się skóra i dalsza część twarzy, która jest mniej lub bardziej widoczna w zależności od grubości zarostu. Trzeba spoglądać na zdjęcie i sprawdzać jak dużo jest w danym miejscu cienia. Dzięki temu samo cieniowanie sprawi, że zarost który tworzycie będzie się wydawał lepszy. Jeśli chodzi o kolejność - najpierw cieniować twarz, czy tworzyć zarost, to jak dla mnie jest bez znaczenia i często robię to naprzemiennie. Jeszcze wspomnę, że miękkość ołówka do rysowania zarostu wybieramy indywidualnine (ja najczęsciej używam 8B 4B 2B i 2H) i im bardziej jaśniejszy zarost to ołówek, to ołówek powinien być twardszy np. 2B lub nawet HB, możemy również mieszać różne miękkości w zależności od tego jak padają cienie oraz, aby zróżnicować jasność poszczególnych włosków. Po zjechaniu w dół znajdziecie bardziej szczegółowe (obrazkowe) opisanie błędów.3. Sukcesywnie wypełniamy kolejne obszary twarzy, na początku zaznaczając skrajne elementy zarostu, lub jego dodatkowe elementy (jak np. kępka włosów między ustami, a brodą), następnie coraz bardziej dorysowujemy kolejne włoski i cieniujemy skórę pod spodem.4. Gdy już wycieniujemy całość dolnej cześci twarzy, warto spojrzeć na nią krytycznym okiem i sprawdzić, czy np. kontrast jest odpowiedni np. czy broda nie jest zbyt płaska, a całość zarostu zbyt jednolita.

5. Czasem zdarzają się w zaroście białe włoski, wtedy najlepiej zabarać się za nie na samym końcu i narysowac je białym żelopisem lub małym, odciętym kantem z gumki, trzeba pamiętać żeby były one jak najcieńsze.

Jak możecie zobaczyć na rysunku poniżej broda ma różne stopnie cieniowania, w niektórych miejscach jest bardzo ciemna, w innych natomiast lekko muśnięta kreseczkami, dzięki temu rysunek nabiera trójwymiarowości i realistyczności.

6. Gdy całość będzie wydawać Wam sie za jasna (za mało wycieniowana) możecie jeszcze dokładniej wycieniować skórę, dorysować więcej ciemniejszych włosków, lub dodać więcej błysku gumką lub białym żelopisem, gdy w jakimś miejscu go brakuje.

7. Tak wygląda skończony rysunek, jak możecie zauważyć zarost wygląda naturalnie, lekko szorstko, ale też przyjemnie dla oka. Gdy już wycieniujecie szyję nie zapomnijcie dodać tam kilka drobnych włosków. ;)Jakich błędów nie popełniać:


1. Kreski na rysunku nr 1 są za bardzo uregulowane, wszystkie mają taką samą długość, mają podobne odstępy i wszystkie kierują sie idealnie w jednym kierunku. Brakuje cienia.

2. Brakuje cienia. Całość wygląda bardzo niechlujnie, włoski kierują w się przeróżne strony. W rzeczywistości włoski kierują się w jedną stronę i tylko delikatnie skręcają w różne kierunki. 

3. Brakuje cienia. Kreski wyglądają w miarę poprawnie narysowane, (są o różnym nasyceniu od bardzo jasnych do ciemnych, mają różne długości) największym błędem jest odcięcie zarostu od reszty skóry, co nadaje nienaturalny wygląd, ponieważ po bokach powinno sie znaleźć trochę krótszych włosków z mniejszym ich natężeniem (dosłownie kilka), a naturalność zarostu wzrośnie.

4. Włoski są za gęste na brzegach przez co zarost wygląda jak niechlujnie przygolony. Cień jest, ale nieładnie wykonany, nieprawidłowo rozłożony na skórze (nie widać gdzie pada światło, a gdzie cień).

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis, choć przy moich umiejętnościach nie jestem w stanie wykorzystać tej wiedzy. Świetnie rysujesz!

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonale i szczegółowo opracowany kursik! Nie wiem, czy kiedykolwiek będę miała okazję skorzystać, bo portrety to nie moja bajka, ale jeśli się podejmę tego tematu,to na pewno tu wrócę po wskazówki :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie, że się podoba! Mam nadzieję, że za jakiś czas podejmiesz wyzwanie i narysujesz jakiś portret :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. No no zarost wyszedł Ci rewelacyjnie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak rysować włosy? - tutorial

Jak kropkować? - unikanie błędów i podstawowe informacje.

Jakie ołówki na początek, oraz jak uzyskać nimi mocną czerń na rysunku?