Słowniczek pojęć związanych z rysunkiem...i nie tylko.
Hej w ostatnim czasie wpadłam na pomysł, aby na blogu stworzyć słownik pojęć, który może pomóc początkującym. Mimo, że miałam już kilka pomysłów na to co mogłabym w nim zawrzeć, to stwierdziłam, że zapytam Was na insta stories jakie pojęcia mogłabym dodać -  doszło sporo, o to nawt takie nad którymi wcześniej się kompletnie nie zastanawiałam. Znalazły się też takie, których wcześniej nie znałam i sama musiałam wygooglować co one znaczą. W dwóch przypadkach nie wiedziałam, jak inaczej o nich opowiedzieć, więc dodałam definicję z innych źródeł. Starałam się, aby wszystko było wytłumaczone zwięźle i prosto, aby nawet młodsza osoba mogła zrozumieć cały sens. Mam nadzieję, że mi się to udało. Gdybyście mieli jakieś uwagi co do danej definicji, albo chcielibyście, żeby coś jeszcze tutaj dopisać - dajcie znać (mam zamiar co jakiś czas odświeżać ten słownik). Pamiętajcie również, że nie jestem Bogiem, a w dodatku artystą - amatorem, więc czasem mogę się pomylić lub o czymś zapomnieć. ;)

Pojęcia związane z recenzjami:

- Pigmentacja - to jak bardzo kolor w kredce jest nasycony (pojęcie często mylone z twardościami kredek).

- Blendowanie - czynność, która zapewnia większą gładkość i delikatniejsze przejścia między kolorami na rysunku najczęsciej wykonanego kredkami lub markerami, jakość blendowania jest uzależniona od rodzaju kredek i cierpliwości. Polega na tym, aby w końcowej (a przynajmniej u mnie jest to końcówa faza) całość rysunku (albo po zakończeniu jakiegoś fragmentu) pokryć blenderem (co to jest blender jest w definicjach z przyborami).


- Krycie - w kredkach, farbach czy nawet programach graficznych oznacza to, jak nieprzeźroczysta jest barwa po nałożeniu pierwszej warstwy. Słabe krycie = więcej warstw.

- Mieszanie - to połączenie dwóch, lub więcej kolorów, aby uzyskać inny kolor, którego nie posiadamy np. żółtego i niebieskiego, aby uzyskać zielony. W recenzji sprawdzam, czy kolor, który powstaje nie ma "brudnego" odcienia (co najczęsciej się zdarza przy tanich kredkach), oprócz tego sprawdzam, czy kolor nie ma dużych prześwitów bazowych kolorów.


Pojęcia związane z technikami tworzenia:

- Szkic - wstępna koncepcja rysunku, najczęściej wykonywana ołówkiem.


- Rysunek - praca wykonywana materiałami suchymi takimi jak: ołówki, kredki, pastele suche, cienkopis.


- Work in progress (wip) - po polsku praca w toku, czyli po prostu praca które nie jest jeszcze skończona.


- Referencja - zdjęcie, z którego przerysowujemy rysunek.

- Obraz - praca, która jest wykonywana farbami.

Mam jeden obraz i to jeszcze ze starym znakiem wodnym ;D Jego atrakcyjność z resztą też nie powala ;D- Malowanie - czynność, którą wykonuje się przy użyciu mediów mokrych, czyli np. farb, pasteli olejnych, oraz markerów.


- Szraf - (definicja z Wikipedii) (nazywane też kreskowaniem) – metoda oddawania kolorów lub stopni szarości za pomocą cienkich, równoległych lub krzyżujących się kresek. Metoda zastępcza stosowana w wielu technikach rysunkowych lub graficznych nie umożliwiających posługiwania się półtonami. Kreski mogą być ciągłe, przerywane lub nawet składające się z rzędów kropek, mogą być o stałej lub różnej gęstości. Szrafowanie może być też stosowane do cieniowania lub ukazania trójwymiarowości motywu obrazu.

- Grafika (digital art/painting) - rysunek wykonany w programie graficznym.


Pojęcia związane z tworzeniem rysunku:
Jako, że sama nie posiadam dobrych przykładów do tych pojęć, podam Wam odnośniki do zdjęć, które dobrze je oddają (słowo "Zobacz") . Nie wstawiam ich tutaj, aby nie łamać praw autorskich. ;)

- Perspektywa - sposób przestawienia przestrzeni na płaszczyźnie, aby stworzyć złudzenie głębi i trójwymiarowości. Zobacz.

- Proporcje - stosunek wielkości elementów ciała względem siebie, czyli na przykład jakiej wielkości jest dłoń względem głowy. Zobacz.

- Światłocień - tworzy kontrast i trójwymiarowość w rysunku, po zaobserwowaniu/wymyśleniu jak pada światło w naszej pracy, odpowiednio zaznaczamy to za pomocą cieni (ciemniejszych miejsc) oraz światła ( jasnych miejsc). Zobacz.

- Faktura - sposób przedstawienia powierzchni danego np. przedmiotu w sposób taki, aby jego powierzchnia była charakterystyczna. Rodzaje faktury: śliska, miękka, szorstka, itd. Zobacz.

Pojęcia związane z tym jak bardzo praca jest naszą wizją (nie wiem jak to nazwać inaczej ;D) :

- Niewzorowane - praca pochodzi tylko z wyobraźni, jest wykonana w Twoim stylu.


- Wzorowane - część pracy nie jest Twoim pomysłem np. wykorzystałeś postać z czyjegoś rysunku/zdjęcia, ale jest ona np. w innej pozie, z innym tłem, itp.

Wykorzystałam postać kota, któy był w kompletnie innym otoczeniu.

- Przerysowane - skopiowanie 1:1 rysunku, tak jest na zdjęciu. W takim przypadku zawsze trzeba podać autora zdjęcia, z którego rysujemy. A najlepiej mieć jego zgodę na udostępnienie takiego rysunku w sieci.
Jeśli są jakieś mankamenty jak np. tutaj nos, to wciąż jest to praca przerysowana. Chodzi o to, że postać jest nie zmieniona, jest w tej samej pozie itd.

- Kopia - to ręcznie malowany obraz odwzorowany 1: 1 , kopie najczęściej tworzone są do celów dydaktycznych, lub ochrony oryginałów, kopia powinna być podpisana przez osobę, która ją namalowała w przeciwnym razie taki obraz może być potraktowany jako fałszerstwo.

- Kalka - jest to rysunek, którego szkic stworzony jest przez dobijanie konturów od monitora komputera, lub innych urządzeń. W pewnych przypadkach pomocna i akcpetowalna np. gdy robimy szkic z wyboraźni, który wyszedł ładnie, ale jest w brudnopisie itp. i chcemy ten szkic przenieść na czystą kartkę, a np. próbujemy i nie wychodzi, więc można do tego wykorzystać kalkę. Gdy odbijamy w taki sposób rysunki lub zdjęcia innych artystów jest to łamanie wszelkich praw autorskich i najlepiej takich prac nie pokazywać publicznie, a najlepiej zaprzestać stosowania tej metody, gdyż przez to będziecie stać w miejscu, nie będziecie mogli się rozwijać w rysowaniu.

Pojęcia związane z przyborami:

- Wiszer (tortilion) - jest to ciasno zwinięty rulon papieru, który służy do rozmazywania ołówka, pasteli suchych, kredek. Wiszer można wykonać samemu lub kupić w sklepach plastycznych.


- Gumka chlebowa - ta gumka posiada elastyczność plasteliny, a służy do "zbierania" nadmiaru ołówka z kartki tak, aby szkic był lekko widoczny (jest to przydatne przy malowaniu akwarelą, bądź używania markerów, gdyż potem spod takich mediów jest ciężko usunąć ślady ołówka). Oprócz tego gumka jest używana do wymazywania małych elementów z rysunku, nie narusza faktury papieru.


- Gumka w ołówku - potocznie nazywana sudoku, gdyż na początku tylko "specjalne" ołówki do tych krzyżówek posiadały taką gumkę. Jak nazwa mówi gumka znajduje się w ołówku i można ją strugać za pomocą strugaczki, idealnie nadaje się do wymazywania małych elementów z rysunku - jak dla mnie sprzęt niezbędny do rysowania.


- Blender - to bezbarwna kredka lub marker, które służą do blendowania, osobiście do blendowania nie zawsze używam "typowego" blender, ale np. białej, kremowej, czy innej kredki, dobierając ją pod kolorystykę rysunku.

- Sepia - (definicja ze strony światartysty.pl)  przeznaczona jest głównie do rysunków artystycznych, można jej używać łącznie z innymi sepiami lub pastelami. Do rysunku sepią zaleca się używanie papieru z fakturą, dla lepszej przyczepności z podłożem. Barwa sepii (od czerwonego do brązowego) uzyskiwana jest tlenku żelaza i przy rysowaniu daje intensywną, mocą kreskę.

- Kredka akwarelowa - kredka, której rysik można rozpuścić za pomocą wody i malować techniką akwarelową. Jeśli chcecie się dowiedzieć na jak różne sposoby możecie wykorzystać te kredki przy malowaniu kliknijcie tutaj.


- Fiksatywa - służy do zabezpieczania skończonego rysunku (chroni przed rozmazaniem).

 
Pojęcia związane z zamówieniami na Deviantarcie:

- Request ( Rq) - zapytanie artysty o narysowanie czegoś za darmo.

- Art Trade (AT) - rysunek za rysunek, czyli wymiana rysunek ktoś rysuję coś dla Ciebie i na odwrót.

- Collab - praca "na części" , czyli np. jedna z osób robi lineart, inna szic, a inne wypełnienie.

- Comission - klasyczne zamówienie za pieniądze.

Komentarze

 1. Nigdy nie próbowałam techniki szrafu, teraz juz głównie ołówkiem szkicuje, a blenduję ołówek palcem, ale chyba wypróbuje biała kredkę, która używałam głównie do rysowania linii na kartce, żeby zachowac pro[porcje np. rysując twarz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Białą kredkę blenduje się kredki, jakby co :) Co do rozmazywania palcem, polecam zastąpić palcec - wiszerem, pędzlem, wacikami, lub ostatecznie chusteczką, wtedy rysunek będzie wyglądał bardziej estetycznie ;) A na końcu nałożyć ołówkiem ostateczną warstwę, której nie będziesz rozmazywać efekt będzie bardziej realistyczny ;)

   Usuń
  2. Dziekuję za rady, ta z ołówkiem przyda mi się najbardziej przy szkicach ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy słownik!:) Super pomysł na post

  OdpowiedzUsuń
 3. This is the precise weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You realize so much its nearly arduous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just nice! casino online

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Jak rysować włosy? - tutorial

Jak kropkować? - unikanie błędów i podstawowe informacje.

Jakie ołówki na początek, oraz jak uzyskać nimi mocną czerń na rysunku?