Wyznaczanie odległości między oczami. Rysowanie pary oczu krok po kroku.


Na początku uprzedzam, że nie jest to wpis o tym jak rysować i cieniować oko. O tym możecie się dowiedzieć ze wcześniejszego postu na moim blogu. Stamtąd dowiecie się jakich błędów nie popełniać, na co zwracać uwagę przy rysowaniu, oraz jak wycieniować oko, aby wyglądało realistycznie, link tutaj.

Wspomnę również, że do tego wpisu wykorzystałam zdjęcie jubi bunny, która robi cudowne makijaże, a i czasem coś też narysuje, zapraszam na jej instagram - jubi bunny.


A teraz do rzeczy - często jest tak, że szkic pierwszego oka wychodzi nam świetnie, a problem zaczyna się, kiedy musimy wyznaczyć, w którym miejscu zacząć rysować drugie oko i w którym miejscu je zakończyć. Problem jest o tyle spory, że jeśli odległość jest zbyt duża, lub zbyt mała, to nie dość, że nie wygląda to dobrze, to jeszcze podobieństwo danej osoby jest znikome.
Przekażę Wam metody, które być może pomogą w tym, aby wyznaczanie odległości między oczami nie były problemem.😀

1 metoda.
Wyznaczanie odległości za pomocą rozmiaru oka. Przyjmuje się, że rozmiar oka odpowiada odległości między oczami. Jest sposób tłumaczenia proporcji wykorzystywany najczęściej w książkach do anatomii i jest on najbardziej poprawny, szczególnie jeśli rysujemy własne postacie. Przy rysowaniu ze zdjęcia bywa różnie, więcej o tym w 2 metodzie. 😉


2 metoda.
Wyznaczanie odległości za pomocą linijki. Jest dokładniejsza od pierwszej metody, ale trochę bardziej pracochłonna. Ustawiamy zdjęcie na monitorze komputera w takim rozmiarze, aby odpowiadał on rozmiarowi, który planujemy narysować. Następnie przykładamy linijkę do monitora i odmierzamy początek i koniec oka, oraz odległość między oczami - można też mierzyć rozmiar drugiego oka dla pewności, ale nie jest to konieczne, bo bardzo rzadko się spotyka, aby się one różniły rozmiarem. Czasem zdarza się jednak, że odległość między oczami jest trochę mniejsza lub większa (niektórzy ludzie mają bliżej lub dalej od siebie osadzone oczy). Niektórzy za pomocą linijki wyznaczają również odległość między źrenicą a powieką, aby mieć rozeznanie w wysokości oka. Ja przy dzisiejszym rysunku korzystałam właśnie z tej metody.

Można zauważyć, że rozmiar oka to 4cm, oraz odległość do kolejnego oka to 4cm ;)
 3 metoda.
Wyznaczanie odległości za pomocą siatki. Jest to chyba najpopularniejsza metoda, stosowana najczęściej przez początkujących rysowników, ale również spotykałam się z tym, że osoby, które osiągają hiperrealizm z niej korzystają. Polega ona na nałożeniu siatki (czyli kwadratów o określonym rozmiarze) w programie graficznym np. gimpie, photoshopie, a następnie przerysowaniu jej na kartkę, a potem dopiero rozpoczęcie rysowania szkicu. Jest to najbardziej pracochłonna metoda, ale dobrze sprawdzi się dla tych którym proporcje sprawiają duży problem, bo można ją zastosować bez problemu do całego zdjęcia. Ja na początku nie mogłam się obejść bez siatki, ale jako że nienawidzę rysować wszelkich tabelek i linii które muszę odmierzać co do milimetra to z czasem z zaczęłam robić na siatce coraz większe kwadraty, aż mogłam się obyć bez siatki.


Mam nadzieję, że dzięki tym sposobom utrzymanie proporcji stanie się chociaż odrobinę prostsze. A teraz jako dodatek rysowanie pary oczu krok po kroku. 😎
Komentarze

 1. Bardzo ciekawy post i moze być przydatne rownież przy makijażu oczu i twarzy 😎

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy makijażu, to nie wiem nie znam się, ale przy rysowaniu przydaje się na pewno ;D

   Usuń
 2. Bardzo fajne i przydatne poradniki. Maluje już od dłuższego czasu i szukałem czegoś takiego. Dziekuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że okazały się pomocne :) Podrawiam!

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Jak rysować włosy? - tutorial

Jak kropkować? - unikanie błędów i podstawowe informacje.

Jakie ołówki na początek, oraz jak uzyskać nimi mocną czerń na rysunku?