Brush lettering - jak zacząć, czym pisać?
Jakiś czas temu przybliżyłam Wam temat kaligrafii, a dokładniej kaligrafii gotyckiej, więcej o tych tematach dowiecie się tu i tu. 😀Dzisiaj chciałabym trochę opowiedzieć o brushletteringu, czyli o metodzie pisania, która w ostatnim czasie stała się bardzo modna.
Brush lettering, wchodzi w skład hand letteringu, czyli odręcznego pisania i polega na kaligrafowaniu za pomocą brushpenów, czyli pisaków z końcówką pędzelkową, oraz za pomocą pędzli. Rządzi się ona tymi samymi prawami co klasyczna kaligrafia, czyli kreski stawiane w dół rysujemy - piszemy grubą kreską, natomiast te idące w górę - linią cienką.

Czym pisać?
Na samym początku można pisać wszystkim - długopisami, cienkopisami, a nawet ołówkiem. Ja swoje początki stawiałam z cienkopisami Stabilo, w ten sposób tworzymy tzw. to oszukaną kaligrafię, gdyż linie przy pisaniu wychodzą cienkie, a odpowiednie grubości trzeba potem domalowywać - jest to fajny sposób na początek, ale oczywiście w końcu trzeba przejść do klasycznego letteringu. 😊


Jeśli chcemy przejść do zwykłego brush letteringu, wtedy sięgamy po brushpeny. Brushpenów jest wiele rodzajów z różnymi twardościami i długościami końcówek, najlepiej od razu nie rzucać się na głęboką wodę i nie próbować pisać pisakiem z bardzo długą i giętką końcówką, gdyż jest ona ciężka do ujarzmienia i szybko możemy się zniechęcić do dalszego kaligrafowania.
Wspomnę jeszcze, że brushpeny dzielimy również wododporne i wodorozpuszczalne, te pierwsze są odporne na wszelkie rozpuszczenia, drugie natomiast można ładnie rozmazać pędzelkiem i traktować jak akwarelę, oraz tworzyć w letteringu efekt ombre.
Osobiście na początek mogę polecić Wam brushpeny, które mają małą, lekko giętką końcówkę, są to:
- Tombow Fudenosuke Brush Pen - Hard - zaczynałam od tego i jestem nim zachwycona, dobrze się spisze do kaligrafowania mniejszych powierzchni, np. adresowania listów

- Pentel Touch - ma troszeczkę bardziej giętką koncówkę, ale równie dobrze sprawdzi się na początek


- Sipa - ma najmniejszą koncówkę od tych 2 powyżej, dostępny jest np. na Alieexpress, wraz dwoma innym bruspenami z innymi końcówkami


- Faber-Castell Pitt Artist Pen - mają dość nietypową końcówkę, która fajnie sprawdzi się zarówno na początku drogi, jak już w tej zaawansowanej, ale więcej o nich tutaj


Gdy już wprawimy się w pisaniu, możemy sięgnąć po brushpeny z bardziej miękkimi końcówkami, ja używam takich:
- Sakura Koi - ma długą, lekko giętką końcówkę, dobrze się spisze dla średniozaawansowanych- Crelando - tzw. brushpeny "lidlowe", mają duży wybór kolorów za niską cenę, ale pędzelek dość szybko się niszczy


- Sipa - pozostałe 2 końcówki w zestawie o którym już wspomniałam idealnia nadają się dla średnio zaawansowanych- Kuretake Zig Art & Graphic Twin - posiada 2 końcówki, jedna jest flamastrowa, druga pędzelkowa, która jest najtrudniejsza do opanowania spośród tutaj pokazanych- Pędzle - najlepiej do akwareli lub te, które mają zbiorniczek na wodę - jest to najtrudniejsza technika (a szczególnie jeśli staramy się pisać klasycznym pędzlem)

Na czym pisać?
Wiadomo im lepszy i gładszy tym lepiej. 😉Ja do pisania używam najczęściej Canson 190g, który ma gładką powierzchnię i ma grubość bloku technicznego. Ale ogólnie musimy testować, który papier sprawdzi się do pisania, a który lepiej omijać szerokiem łukiem, bo np. przebija lub niszczy końcówkę pisaka.

Jak zacząć pisać?
Na początek warto wydrukować sobie szablony do ćwiczenia brushletteringu (są one ogólnie dostępne w sieci, np. na pintereście), lub zakupienie specjalnego zeszytu w linie, jest on np. dostępny na frannys.pl, dobrze też sprawdzą się też notesy w kropki, ułatwią Wam utrzymanie prostej lini przy pisaniu, co na początku nie jest takie proste. A tutaj przykładowe zdjęcie zeszytu z frannys.pl:


Zanim zaczniemy pisać pierwsze wyrazy warto najpierw porobić ćwiczenia, które sprawią, że nasz ręka będzie wprawiona. Oto kilka z nich:

Zaczynamy pisanie!
Na początku pisania, zanim wyrobimy sobie swój brushletteringowy charakter pisma chętnie sięgamy po różne alfabety do przećwiczenia, i bardzo dobrze! Każde ćwiczenie związane z pisaniem poprawia umiejętności naszej ręki. 😉A jeśli nie wiecie, gdzie szukać to są blogerzy, którzy udostępniają swoje alfabety do ćwiczeń jest to np. zenja lub twoeasels.
Gdy już opanujecie umiejętność pisania możecie łączyć poprzez blendowanie dwa lub i więcej kolorów, a wokół dodawać różne elementy. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.😎

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak rysować włosy? - tutorial

Jak kropkować? - unikanie błędów i podstawowe informacje.

Jakie ołówki na początek, oraz jak uzyskać nimi mocną czerń na rysunku?