Czym są wzorniki i jak je zrobić?

 

Co to jest wzornik?

Wzornik ułatwia pracę przy dobieraniu kolorów oraz bieżącym cieniowaniu rysunku. Dzięki nim wiemy jaki dokładnie kolor ma dany pisak oraz dzięki opisie na wzorniku możemy go szybko znaleźć.

Najczęściej tworzy się osobny wzornik w zależności od rodzaju materiałów np. osobno kredki, osobno pastele, bądź akwarele itd. itp.  Osoby, które mają więcej materiałów do kolorowania często dzielą szablony również na firmy oraz z jakiej serii jest dany materiał. 

Jak zrobić wzornik?

Na początek przygotowujemy materiały, które chcemy uporządkować za pomocą wzornika. Segregujemy je kolorystycznie (nie jest to konieczne, ale ładniej wygląda:D). Teraz najważniejsze -   tworzymy tabelki. Od Was zależy czy będą one zrobione komputerowo i następnie wydrukowane ( jest to o wiele szybszy sposób) można je też zrobić odręcznie.

Ja tabelki robię odręcznie, bo chcę zobaczyć jak kolor zachowuje się na papierze, z którego najczęściej korzystam (trzeba pamiętać o tym że kolor oraz faktura lekko może się różnić w zależności od tego jakiego papieru użyjecie np. inaczej może wyjść kolor na kartce idealnie białej, a inaczej na lekko żóltawym papierze, inaczej na fakturowanym, inaczej na gładkim) 


Papier: 1. Canson 120g fakturowany (biały) 2. Daler&Rowney 100g gładki (lekko żółtawy) 3. Canson 100g gładki ( kremowy) 4. Canson 90g gładki (biały)

Jak widać na każdym papierze w większości przypadków materiały plastyczne inaczej się zachowują, więc tak ważne jest, aby dobrać dla Waszej wygody ten papier, z którego najczęściej korzystacie, aby po krótkim spojrzeniu na wzornik wiedzieć jaki kolor będzie najbardziej odpowiedni do Waszego rysunku.

Co powinno znaleźć się na wzorniku?

Przede wszystkim kolor ;) Ale kolor to nie wszystko, musi być też opis np. kredki, żeby ją jak najszybciej znaleźć. Oznaczenia są różne - niektóre kredki (lub inne materiały) mają sam nr seryjny, inne tylko nazwy, a jeszcze inne numer wraz z nazwą. Ważne jest, aby opis zgadzał się z danym pisaczkiem. 

Przykład różnych nazw kolorów i nr seryjnych.

Jaki rozmiar kartki wybrać do wzornika?

Większość osób wybiera format a4, ale jeżeli w zestawie macie mniej np. kredek wygodniej jest zrobić a5. Natomiast jeśli macie sporo kredek w zestawie lub planujecie dokupić z danej serii kolejne kolory. Lepiej zrobić w formacie a4 ( można od razu dorysować sobie więcej pustych miejsc na kolejne kolory). Poniżej prezentuję 2 rodzaje wzorników jakie robię. 

1. Klasyczny, format a4, jeden rodzaj narzędzi.

2. Książeczkowy, format a5,  różne rodzaje narzędzi, mogą być z różnych firm.

 

                    

Komentarze

 1. Nie wiedziałam, że robi się takie wzorniki odnoście kredek, bo ja do tej pory korzystałam tylko ze wzorników lakierów hybrydowych :P

  http://dobieramypodklady.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehehe ze wszystkich materiałów kolorowych można zrobić wzornik:D

   Usuń
 2. Fajny tutorial, co prawda kiedyś zajmowałam się rysowaniem, ale teraz maluję paznokcie i wiem, że dobrze ułożony wzornik o podstawa fajnej i udanej pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka dni temu zrobiłam sobie wzorniki moich kredek, pisaków i farb - nie wiem dlaczego dopiero teraz - to bardzo ułatwia pracę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Ja teraz nie wyobrażam sobie rysowania bez wzornika :)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Jak rysować włosy? - tutorial

Jak kropkować? - unikanie błędów i podstawowe informacje.

Jakie ołówki na początek, oraz jak uzyskać nimi mocną czerń na rysunku?